Úvod 2003

Videoklip 2003
(2,6 Mb) přehrává: WindowsMediaPlayer
Fotky
Výsledková listina
Plakát
Úvod 2003
Zpět na úvod

 

 

 

 

Grand Prix Malotraktorem Nové Bránice 2003

Krásné čtvrteční prvomájové odpoledne nás přivítalo na motoristické akci, první tohoto druhu, konané v naší obci. Závod se jel v katastru obce Mazouchy. Změřili si tu síly naši závodníci s reprezentačním výběrem samostatného státu Trboušany. Tímto se z obyčejné vesnické akce stalo prestižní mezinárodní klání. Závod byl vypsán pro Babety, motocykly do 50ccm a malotraktory domácí i tovární výroby. Trať byla velice náročná, plná nebezpečných míst, především ostrých zatáček, prudkého stoupání a nebezpečného klesání (viz plánek trati).

Nejdříve jely všechny stroje zahřívací kolo, které zároveň sloužilo i jako obhlídka tratě. Některé posádky již zde zjistily, že ten kopec prostě nevyjedou... 

K prvnímu závodu nastoupily dva stroje Babeta. Závod se jel pouze na jedno kolo, neboť oba závodníci odmítli podstoupit náročné stoupání, při kterém šlapali za všech sil do pedálů ještě jednou (vymlouvali se sice na přehřátí a možné následné poškození svých strojů, avšak přehřátí byli především jezdci a těšili se na ochlazení svých organismů lahodným mokem). 

Následoval závod motocyklů do 50ccm, zde se postavilo na start 6 závodníků. Závod se jel na 2 kola. Závod byl velice dramatický, neboť se rozpoutal nelítostný souboj mezi týmem Ledňák z Trboušan a týmem Loprais z Bránic. O vítězi rozhodovalo až závěrečné klesání. Rozhodlo známé pravidlo - "váha jede". Vítězem se tedy stal Ledňák tým z Trboušan s minimálním náskokem. Na třetím místě se umístila stáj Křivánek (zde také platilo, že váha jede, ale do kopce moc nejela...) Čtvrté místo obsadila stáj Duši, která vsadila na jistotu a trať projela v klidu a s rozvahou. Dva stroje nevydržely nástrahy tratě a musely pro technické problémy ze závodu odstoupit.

Po úvodních závodech motocyklů byl odstartován hlavní závod malotraktorů. Závod se jel na dvě kola. Stroje startovaly jednotlivě a měřil se dosažený čas. Posádky si mohly samy zvolit, zda pojedou s vlekem a s navigátorem, či samotné. Původně bylo nahlášeno 6 týmů, ale později během závodu přijížděly další stroje, především posily z Trboušan, takže konečný počet závodníků byl 11. V závodu zvítězila stáj ZO-ŠI se strojem Carraro s velkým náskokem. Tomuto sériovému stroji s výkonem motoru cca 70 koní se nemohly ostatní po domácku vyrobené stroje rovnat. Druhé místo obsadil tým Penzion, který zvolil variantu jízdy s vlekem a navigátorem. (někteří zlí jazykové však tvdili, že je k tak výbornému výkonu dohnala ukrutná žízeň, ale bojovný výraz v jejich tvářích toto tvrzení jednoznačně popírá). Třetí se umístil tým BAKO z Trboušan. Trboušany nasadily do boje i svůj nejlepší tým - Svoboda tým, který měl jednoznačně nejlépe zajištěné zázemí, počínaje sličnými hosteskami a mnohočleným týmem mechaniků konče. Bohužel, dle výpovědi stratéga týmu a pilota v jedné osobě pana Svobody, zvolili špatné nastavení vozu a obsadili tak střed startovního pole (nepomohl ani hostující navigátor pan Růžička, který má bohaté zkušennosti s řízením invalidních i jiných vozidel). Dva stroje do cíle bohužel nedojely a to tým Maluška, kterému po několika kotrmelcích v prudkém kopci upadlo kolo a tým Kobra 11, který odstartoval s vidinou jasného vítězství, ale jejich převodovka nevydržela tak extrémní zatížení. Po projetí posledního malotraktoru cílem projela trať jako bonus pro diváky Bugy Škoda pilotovaná Kaldem z Trboušan, která dosáhla času 4,60 min.

V závěru klání byli vítězové odměněni diplomy a nechyběl ani šampus pro vítěze. Cenu největšího bojovníka získal Karel Maluška z Trboušan, kterému se stroj v prudkém soupání mezi vinicemi několikrát obrátil a i přesto chtěl pokračovat v závodu.

1. ročníku Grand Prix Malotraktorem přihlíželo přibližně 150 diváků, což byla pro organizátory nečekaná účast. Příští rok se bude konat druhý ročník, který bude kvalitněji organizačně zajištěn a věříme, že se závodní pole rozroste i o zástupce dalších států (účast již předběžně přislíbili Hlína a Mělčany).

 

1.5.2003

kontakt: +420724101731

 

malotraktorem@seznam.cz